Forum Forum Koła Naukowego Studentów Historii UKSW Strona Główna Forum Koła Naukowego Studentów Historii UKSW
Forum Koła
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

poświęcenie pomnika św. Benedykta

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Koła Naukowego Studentów Historii UKSW Strona Główna -> Sekcja Historii Kościoła
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Fryderyk
Student



Dołączył: 06 Gru 2007
Posty: 95
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: La Grande Chartreuse

PostWysłany: Czw 11:06, 28 Sie 2008    Temat postu: poświęcenie pomnika św. Benedykta

Zaproszenie od Sióstr Sakramentek:

Dnia 30 sierpnia b.r. o godz. 18, w 64. rocznicę śmierci pod gruzami zbombardowanego kościoła 35 sióstr, 4 kapłanów, 15 sierot oraz ok. 1000 mieszkańców Warszawy, zostanie odprawiona w naszym kościele p.w. św. Kazimierza na Rynku Nowego Miasta uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa Kazimierza Nycza w intencji poległych.

We Mszy św. weżmie udział także Prezydent RP Lech Kaczyński,
który przed Mszą św. złoży kwiaty w krypcie.

Po Mszy św. przed klasztorem nastąpi odsłonięcie i poświęcenie
ufundowanego przez Pana Prezydenta pomnika św. Benedykta - patrona monachizmu zachodniego, a jednocześnie - patrona Europy.

Na Rynku przewidziane jest nagłośnienie, a także telebim,
co umożliwi uczestniczenie w Uroczystości poza obrębem kościoła bez wymaganych zaproszeń.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Fryderyk
Student



Dołączył: 06 Gru 2007
Posty: 95
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: La Grande Chartreuse

PostWysłany: Sob 21:09, 30 Sie 2008    Temat postu:

Mnie niestety nie było - nie mogłem :'(

A tu jest relacja prasowa:

[link widoczny dla zalogowanych]

Zdjęcie nie pochodzi z kościoła SS. Sakramentek.


Cytat:
Benedyktynki od nieustającej adoracji Najświętszego Sakramentu

Mniszki Benedyktynki-Sakramentki należą do wielkiej rodziny zakonów benedyktyńskich. Ich historia sięga połowy XVII w., kiedy to w sercu lotaryńskiej mniszki, Matki Mechtyldy od Najświętszego Sakramentu (Katarzyny de Bar), zrodziło się pragnienie otoczenia Chrystusa w Eucharystii czcią i miłością na miarę zniewag, jakich doznawał w tym sakramencie. Jej własnym charyzmatem było naświetlenie ścisłej relacji, jaka łączy życie benedyktyńskie z Misterium Paschalnym Chrystusa, uwiecznionym w Kościele przez Eucharystię. Wraz ze swoją monastyczną wspólnotą podjęła nieustającą adorację w duchu wynagrodzenia, a erygowany dzięki życzliwości królowej Anny Austriaczki dom w Paryżu stał się pierwszym klasztorem Instytutu.

Warszawski klasztor Sióstr Benedyktynek-Sakramentek został ufundowany w roku 1688 jako wotum dziękczynne królowej Marii Kazimiery (Marysieńki) za zwycięstwo Jana III Sobieskiego nad Turkami pod Wiedniem (1683 r.). Jest jednym z dziesięciu klasztorów powstałych jeszcze za życia Matki Mechtyldy i jednocześnie najstarszym w Polsce ogniskiem nieustającej, trwającej nieprzerwanie w dzień i w nocy adoracji Najświętszego Sakramentu. Klasztor od samego początku jest ściśle związany z dziejami Polski; od ponad 300 lat wpisany w pejzaż wiślanej skarpy, dzielił też losy stolicy. Wielokrotnie grabiony i niszczony, a w ramach represji po powstaniu styczniowym skazany przez zaborcę na wymarcie odrodził się w wolnej Polsce.

Naczelną dewizą Reguły św. Benedykta jest: "aby we wszystkim Bóg był uwielbiony". Cechy charakterystyczne duchowości benedyktyńskiej to: chrystocentryzm, życie cenobityczne, czyli wspólnotowe, modlitwa - zwłaszcza liturgiczna - przepajająca każdy szczegół życia wiarą i uwielbieniem Boga, modlitewne zgłębianie Pisma świętego oraz poważnie traktowana praca, tak fizyczna jak umysłowa. Kształtujące się według Reguły św. Benedykta życie Benedyktynek od nieustającej adoracji Najświętszego Sakramentu jest ukierunkowane na Boga samego i na stały kontakt z Nim.
Przez profesję monastyczną (śluby) wiążą się siostry w sposób jedyny i niepowtarzalny z Chrystusem, oddając się Mu na zawsze w wyłącznej miłości. Centrum ich życia stanowi kult Eucharystii. W zjednoczeniu z Chrystusem i przez Niego, który jedynie może godnie wielbić Ojca i wynagradzać za grzech, niewdzięczność, obojętność i brak czci, uczestnicząc w Ofierze, którą Chrystus składa na uwielbienie Ojca i dla zbawienia świata, pragną wielbić i zadośćuczynić Chwale i Świętości Boskiego Majestatu w Najświętszym Sakramencie Ołtarza.

Wzorem i strażniczką ich wierności w oddaniu się Bogu jest Maryja, Matka Boża. Kulminacyjnym momentem dnia Benedyktynek-Sakramentek jest Ofiara Eucharystyczna, z którą ściśle łączy się uroczyście odprawiana Liturgia Godzin. Siostry śpiewają Panu chwałę w imieniu całego Kościoła, w imieniu wszystkich swoich sióstr i braci. Ogarniają też wtedy sercem cały świat, wszystkich ludzi, ich radości, troski i cierpienia. Modlą się za nich. Modlą się za tych, którzy się nie modlą, za tych, którzy nie mogą się modlić, za tych, którzy nie umieją się modlić i za tych, którzy modlić się nie chcą. Ogarniają modlitwą i sercem tych, którzy - zarówno ze Stolicy jak i z całej Polski - powierzają im swoje problemy i o modlitwę proszą.
Nieustająca adoracja trwa w dzień i w nocy - kolejno co godzinę siostry zmieniają się przed tabernakulum. Codziennie też każda siostra poświęca odpowiednią ilość czasu na osobistą cichą modlitwę, na modlitewne czytanie Pisma świętego i lekturę religijną.

Ks. prałat dr Andrzej Tulej


[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Fryderyk dnia Nie 11:00, 31 Sie 2008, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Koła Naukowego Studentów Historii UKSW Strona Główna -> Sekcja Historii Kościoła Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin