Forum Forum Koła Naukowego Studentów Historii UKSW Strona Główna Forum Koła Naukowego Studentów Historii UKSW
Forum Koła
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

zmarła prof. Anna Świderkówna

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Koła Naukowego Studentów Historii UKSW Strona Główna -> Sekcja Historii Kościoła
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Fryderyk
Student



Dołączył: 06 Gru 2007
Posty: 95
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: La Grande Chartreuse

PostWysłany: Wto 9:59, 19 Sie 2008    Temat postu: zmarła prof. Anna Świderkówna

RIP

Cytat:
W sobotę, 16 sierpnia, w Warszawie zmarła prof. Anna Świderkówna - wybitna znawczyni kultury antycznej, zwłaszcza Starego i Nowego Testamentu.

Prof. Anna Świderkówna urodziła się w 1925 roku. Była wybitnym znawcą tematyki biblijnej, historykiem literatury, tłumaczką, papirologiem, autorką wielu książek popularyzujących i przybliżających Biblię, m.in. cyklu "Prawie wszystko o Biblii", "Rozmów o Biblii", "Nie tylko o Biblii".

Brała udział w Powstaniu Warszawskim jako sanitariuszka. Po kapitulacji była więźniem niemieckiego obozu jenieckiego. Po wojnie podjęła studia filologii klasycznej na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego, które ukończyła w 1949 roku. Od 1946 roku była asystentką prof. Jerzego Manteuffla - pierwszego polskiego papirologa i organizatora Katedry Papirologii na Wydziale Historycznym UW. W 1957 roku przebywała na stypendium rządu francuskiego w Instytucie Papirologii paryskiej Sorbony. Od 1962 do 1991 była kierownikiem Katedry Papirologii na UW. Wielokrotnie reprezentowała Polskę na międzynarodowych konferencjach i sympozjach poświęconych historii literatury i kultury antycznej.

Jej najważniejsze publikacje naukowe to m.in.: "W państwie Apolloniosa" (1959), "Kiedy piaski egipskie przemówiły po grecku" (1959), "Hellada królów" (1969), "Hellenika. Wizerunek epoki od Aleksandra do Augusta" (1974), "Siedem Kleopatr" (1978), "Życie codzienne w Egipcie greckich papirusów" (1983), "Bogowie zeszli z Olimpu" (1991). Była redaktorką "Słownika pisarzy antycznych", autorką licznych przekładów z łaciny i greki. W późniejszym okresie zajęła się Biblią. Poświęciła jej wiele książek i publikacji, najbardziej znane z nich to cykl "Rozmowy o Biblii". Jak podkreślali znawcy, łączyła w nich naukową precyzję z przystępnością. Trzy tomy tego cyklu sprzedano w nakładzie ponad 100 tys. egzemplarzy.

"Czytanie Biblii dla współczesnego człowieka jest bardzo trudne. Poznajemy Biblię tłumaczoną, nie znamy świata, w którym Pismo się narodziło. Moim celem jest ułatwianie spotkania z Pismem zarówno ludziom wierzącym, jak i niewierzącym. Czasem wierzący myślą, że znają zwłaszcza Nowy Testament i rozumieją wszystko, co jest w nim napisane, a to często nie jest prawda. W moich książkach i wykładach staram się wytłumaczyć świat zapisany w Biblii. Tym, którzy wierzą, pokazać, w co wierzą, a niewierzącym powiedzieć coś o tym, w co wierzą ci, którzy wierzą, i to w taki sposób, żebyśmy mogli się wzajemnie zrozumieć" - mówiła Świderkówna w 2002 r.

"Można powiedzieć, że zwłaszcza w naszych czasach, znajomość nie tylko Pisma Świetego, ale także świata biblijnego jest nieporównanie gorsza niż dawniej, gdy ludzie jednak uczyli się historii starożytnej, a przynajmniej mężczyźni - także greki i hebrajskiego, co im otwierało dostęp do tekstów oryginalnych. Ten brak znajomości obejmuje też ludzi wierzących, tych, co się przyznają do katolicyzmu. Tak więc najbardziej potrzebna jest choćby elementarna znajomość starożytnego świata" - tłumaczyła autorka.


pdkr. moje

[link widoczny dla zalogowanych]

Czy ktoś czytał książki śp. pani profesor? Ja dawno temu czytałem "Rozmowy o Biblii" i pamiętam, że była to wciągająca lektura, rzeczywiście odsłaniająca nową interpretację tekstów z pomocą znajomości realiów świata biblijnego. Takie postępowanie wydaje mi się wzorem badania źródeł - odkrywania znaczenia, jakie chcieli nadać ich autorzy, a nie jakie my chcemy dopasować do nich dzisiaj. Biblia jest tu wyjatkowo wyrazistym przykładem, bo wiele osób i środowisk powołuje sie na nią - często bez zainteresowania jej oryginalym znaczeniem.

Warte przypomnienia jest też poświęcenie pani profesor. Pamiętam, że wejście na katedrę było dla niej dużym wysiłkiem i często potrzebowała pomocy asystenta, a mimo to była bardzo aktywna w przekazywaiu innym wiedzy.


Ostatnio zmieniony przez Fryderyk dnia Wto 10:02, 19 Sie 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Koła Naukowego Studentów Historii UKSW Strona Główna -> Sekcja Historii Kościoła Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin